ARABA İLE AVRUPA SEYAHATİ-10.000KM-2012 YILI

YUNANİSTAN-İTALYA-MONACO-FRANSA-İSPANYA-ANDORA-SLOVENYA-KARADAĞ-HIRVATİSTAN-BOSNA-HERSEK -MAKEDONYA-YUNANİSTAN

Eşimle, araba kullanarak, Avrupa seyahati yapmaya karar verdiğimizde bu seyahatin  bu kadar zevkli olacağını hayal dahi edememiştim.

Çünkü  böylesi bir seyahat, sözkonusu  ülkelere herhangi bir tur şirketi ile gitmek, turist olarak ilgili  şehirleri  görmekten son derece farklı. Bizzat  içinde yaşıyor, insanları yakından tanıyor,ülke ve/veya şehir hakkında çok detaylı ve önemli bilgiler öğreniyorsunuz. 

Öncelikle  çok ciddi bir hazırlık aşaması gerekiyor.

A-SEYAHAT GÜZERGAHINIZIN BELİRLENMESİ

1-Kaç gün seyahat edebilirsiniz bunun tespiti ile başlayın.Biz süre  sıkıntısı yaşamadığımız için 20 günle bu seyahati sınırlandırdık.Ayrıca iki ehliyete haiz olduğumuz için dönüşümlü ve uzun süreli  araç kullanabildik .Tek kişi olarak araç kullanıyorsanız 300-350 km'de mola vermenizi öneririz.

2-Hangi ülkelere gitmek istediğinize karar verin.

3-Sony Route'dan ülkeler ve görmek istediğiniz şehirler  arası kilometreleri hesaplayın.

4-Otoban mı yoksa ücretsiz yol mu kullanacağınızı çok iyi planlayın.Hatırlatayım.Avrupada otobanlar  çok pahalı.En az 2,0.- €'dan başlıyor,59.-€'ya kadar çıkıyor.

 

B-OTELLERİN BELİRLENMESİ

1-Yurtdışı otel rezervasyonu  yapan sitelerden ( biz Booking.com'dan yaptık ) otellerinizin seçimini  yapın.Yorumları  dikkatle okuyun.Rezervasyondan sonra size  gönderilen bilgilendirme evraklarını inceleyin.Çok önemli detaylar yer alabiliyor.Gözden kaçırmayın.

B-EVRAKLAR  İLE BAĞLANTILI

1-Pasaportlarınızın süre  kontrolu (ki bizimkiler  yeşil pasaport  ve süresi uzun  olduğu için rahattık)

2-Eğer pasaportunuz mavi ise gerekli vizelerin alınması  çok önemli bir aşamadır.

3-Aracınıza Turingden gerekli  belgeyi almalısınız.Biz,1,6 motor  binek araç için 168.-TL  ödedik.

4-Yurtdışı ehliyet almalısınız.İlk defa alıyorsanız kişi başı 250.-TL civarında. Biz geçen yılki ehliyetlerimizi  yenilediğimiz için, eski ehliyetlerinizi  saklayın,iki kişi için 310.-TL ödedik.

 

Seyahat boyunca en çok begendiğimiz  ve etkilendiğimiz yerleri  ise  başka bir zaman anlatmaya devam edeceğim.Ayrıca yol boyunca dikkat etmeniz  gereken bazı detaylarda  vereceğim.Çünkü internette yayınlanan bilgileri okuyarak , doğru kabul ederek yola çıkıyorsunuz.  Ancak,bu bilgilerin,(yorum farkları nedeniyle) zaman zaman doğruyu tam olarak vermediğini görüyorsunuz. Bu nedenle araçı ile seyahat etmek isteyenlere  gerçekten tecrübe edilmiş , yaşanmış  bilgiler  aktaracağım.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !